Lütfen Bekleyiniz...

Anasayfa / PATLAMADAN KORUNMA

PATLAMADAN KORUNMA

PATLAMADAN KORUNMA

YANGIN VE PATLAMA KONTROLÜNÜZÜ YAPTIRIN!

 

Hala patlamadan korunma dokümanınız yok mu?

Geç olmadan ÖZBALCI OSGB’ye başvurun! ÖZBALCI OSGB Yönetim Kurulu Başkanı ve A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Murat ÖZBALCI, patlamadan korunma dokümanının önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Günümüzde sanayi üretim faaliyetlerinin yerleşim yerlerine kadar taşındığını belirten ÖZBALCI, patlamadan korunma dokümanı olmayan işletmeleri ÖZBALCI OSGB ayrıcalığını yaşamaya davet etti

ÖZBALCI OSGB Yönetim Kurulu Başkanı ve A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Murat ÖZBALCI, patlamadan korunma dokümanının önemi hakkında bilgi verdi. ÖZBALCI, “ÖZBALCI OSGB, profesyonel birikim ve çalışma gerektiren patlamadan korunma dokümanı birçok firmaya hazırlamış ve denetimlerden başarı ile geçmelerini sağlamıştır” dedi. GÜVENLİK İÇİN GEREKLİ Patlamadan korunma dokümanının önemine değinen Murat ÖZBALCI, “Günümüz teknolojisiyle hızla gelişen sanayi üretim faaliyetleri, yerleşim yerlerine kadar taşınmıştır. Parlayıcı, patlayıcı ve kolay yanıcı maddelerle plansız ve önlemsiz çalışma, hem iş yeri sahasında hem de çevrede olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu tür kimyasallarla ve patlayıcı ortam oluşturan tozlarla çalışmanın çok yaygınlaşması, beraberinde bu işlemlerin yasa ile kontrolünü getirmiştir. Yakın coğrafyamızda çalışmalar, Avrupa Birliği organizasyonlarının ATEX direktifleri doğrultusunda 1 Temmuz 2003 tarihinden itibaren uygulanmaya konulmuştur. Patlayıcı, parlayıcı ve kolay yanıcı ortamlarda kullanılan ürünlere ve üretim yapıldığı yere alınan uluslararası sertifika ATEX sertifikasıdır. Ülkemizde ise, 30.04.2013 tarih ve 28633 sayılı resmi gazetede yayımlanan çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunması hakkında yönetmelik kapsamında belirtilen, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde zorunlu hale getirilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, her teftişte gerekli gördüğü bölümlere bu dokümanı hazırlanarak bölgenin güvenli olduğunun belgelenmesini istemektedir” dedi.

 YANGIN VE PATLAMA KONTROLÜNÜZÜ YAPTIRIN

 

Patlamadan korunma dokümanının amacı hakkında da açıklamalarda bulunan ÖZBALCI, “Patlayıcıdan korunma dokümanı hazırlamanın amacı; iş yerlerindeki patlayıcı ortamları tespit etmek, yapılan işe göre hesaplamalar yapılarak salınım noktaların ve salınım derecelerini belirlemek, tehlikeli maddenin ortama salınım miktarlarını göz önüne alarak özel alanları belirlemek ve bu alanlarda çalışanları patlayıcı ortam hakkında bilgilendirmek, bu alanlarda özel çalışma yöntemlerinin seçilmesini sağlamak. Ayrıca risk taşıyan bölgelerde özel makine teçhizat, ekipman seçimini sağlamak ve bu alanlardaki havalandırma sisteminin değerlendirilmesini yaparak, patlayıcı ortam oluşumunu bertaraf etmek ya da alınan önlemlerle minimize etmek amacıyla oluşturulan bir dokümandır” şeklinde konuştu.

PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI ZORUNLULUĞU

Patlamadan korunma dokümanı kurallarına uyulmadığı takdirde cezai işlem uygulandığını dile getiren Murat ÖZBALCI, “LPG ve diğer petrol ürünleri üretim, dolum ve dağıtım tesisleri, un değirmenleri, trafo imalathaneleri, basınçlı, yanıcı gaz tüpü depoları, elektrikli cihaz ve teçhizat imalathaneleri, fırın veya elektrostatik boya yapılan işyerleri, ham deri imalathaneleri, akü imalathanelerinin bazı bölümleri, zeytinyağı ve diğer yağ imalathaneleri, boya ve tiner imalathaneleri, kimyevi ve tahlil laboratuvarları, matbaalar, ilaç üretim endüstrisi, kimyasal madde depoları, mazot tankları, buhar kazanları ve kömür kazanları patlamadan korunma dokümanı hazırlatmak zorunlu olan bölümlerdir. Çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunması hakkında yönetmeliği ile zorunlu hale gelen patlamadan korunma dokümanı uygulanmaması durumunda cezai işlem uygulanır. ÖZBALCI OSGB, profesyonel birikim ve çalışma gerektiren bu dokümanı birçok firmaya hazırlamış ve denetimlerden başarı ile geçmelerini sağlamıştır. Firmalar bir patlama, yangın ya da denetim geçirmeden patlamadan korunma dokümanı hazırlatmalıdır. Patlamadan korunma dokümanı yaptırdıktan sonra ortaya çıkacak sonuçlar, iş yerinin ne kadar güvende olduğunun göstergesi olacaktır” ifadelerini kullandı.