Lütfen Bekleyiniz...

Anasayfa / İş Kazalarını Önlemede Teknolojiden Faydalanma

İş Kazalarını Önlemede Teknolojiden Faydalanma

İş Kazalarını Önlemede Teknolojiden Faydalanma

Teknoloji hayatımızda giderek önemli bir yer tutmaya başladı. İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları da her alanda olduğu gibi teknolojiden faydalanma konusunda yerini almaya başladı. ÖZBALCI OSGB A.Ş. olarak tecrübeli kadromuzla ancak yeni bir şirket olduğumuzdan zaten direk yeni teknolojilerle kurulmuştuk.

 

Bağlı olduğumuz Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da 2021 den itibaren İSG KATİP sisteminde (‘İş Sağlığı ve Güvenliği Takip İzleme’ programında) iş yerlerinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının yıllık plana uygun olarak online olarak sisteme yükleme alt yapısını kullanıma açtı ve zorunlu hale getirdi. Yani buna göre iş yerlerinizde yapılan her çalışma bakanlık sistemine yüklenecek, işverenler ve bakanlık yetkilileri tarafından takip edilecek durumda olacak.

Gelecekte olabilecek teknolojik açılımlara da hazırlıklı olmakta fayda olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. Nitekim, biliyorsunuz ki iş sağlığı ve güvenliği kanunu ‘proaktif’ amaçla yani kazayı olmadan önleme amacıyla yasalaştı. İş güvenliği uzmanları da buna göre eğitimler aldılar. Hizmet alan işverenler bilir, iş güvenliği uzmanları iş yerlerinde senaryolar yazar ve bunlardan doğabilecek olumsuz sonuçları işverenlere anlatarak önlemler almasını isterler. Önlemenin sonuçlarına katlanmaktan daha iyi olduğunu anlayan bilinçli işverende gereken önlemi alır.

 Arık bu kaza senaryoları teknoloji sayesinde daha da kolaylaşıyor. Daha önce aynı ve benzer iş yerlerinde olmuş kazalar, hukuki sonuçları ile birlikte bir veri tabanına kayıt ediliyor, bunlar yapay zeka ile söz konusu iş yerinde uygulanıyor ve nasıl bir kaza olabileceğinin senaryosu yazılıyor. Bu senaryo iş veren tarafından değerlendiriliyor ve önlem alınması sağlanıyor.

‘Önlemek bedelini ödemekten ucuzdur’ bilincinde olan iş yerleri hayati risk görülen konularda yasal dokümantasyonlara ek olarak online olarak ta bilgilendirilir. Bu online bilgilendirme sadece riskin olduğu değil çözümün standartlara uygun şeklini, en ekonomik seçeneğini ve satın alma yapılabilecek seçenekleri de içeren bir bildirim olarak işveren veya yetkilisine iletilir.

Proaktif yaklaşımda hızlı iletişimde çok önemli bir yer tutmaktadır. Whatssap v.b uygulamalarda belirlenen yetkililerin üye olduğu gruplar kurularak hızlı yok edilmesi gereken riskler, çözüm önerileri ile paylaşılması da çok faydalı olmaktadır. İş yerlerinde sürekli bulunan kişilerde oluşan 'iş körülüğü' de denilen var olan risklere alışma,bakar ama görmez durumu uzmanlarımız ve hekimlerimiz sayesinde bu gruplarda sergilendiğinde büyük kötü sonuçlara mal olabilecek ancak çok küçük maliyetlere halledilebilecek riskler ortadan hemen kaldırılmaktadır. 

İçinde bulunduğumuz pandemi dönemide göstermiştir ki,herşey önlemle başarılabilir. Covid'ten korunmak için aldığımız önlemler sayesinde ne grip,ne nezle ne de zatüre olmuyoruz. Çünkü onlardan da korunuyoyuz. Dünya yaşamı artık sadece kazanma üzerine değil sağlıklı ve güvenli kazanma düzenine geçmektedir. Biz de bu işin en iyileriyiz..Ailemizde sizi de görmek isteriz.